Türk havayolu şirketleri ile seyahatlerde tazminat

Türkiye'den ve Türkiye'ye seyahat ederken tazminat

Türkiye turistlerin en sevdiği yerlerinden biridir. Her yıl birçok yolcu Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları, Atlas Global, SAS ve diğer hem Türk hem de Avrupa havayolu şirketleri ile Türkiye’ye gidiyorlar. Kiralanmış uçuşlar için Corendon Airlines, Sunexpress ve Onur Air çoğunlukla Spies, Startour, Detur ve Sunweb gibi seyahat acenteleri tarafından kullanılır.

Flycancel, Danimarkalı hukuk firması olarak Türkiye'ye gidiş ve geliş gecikmeleriyle uğraşmada en başarılısıdır. Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları, Onur Air ve Atlas Global gibi birçok havayolu şirketlerinin gecikmiş ve iptal edilen uçuşları için birçok tazminat davasını kazanmayı başardık.

Hem Danimarka hem de Türkiye'de şubesi olan Danimarka-Türkiye şikayet şirketi olan profilimiz bu başarının temelini oluşturuyor. Tazminat konusunda uzman olarak Türkiye'ye ve Türkiye'den giderken seyahat sorunlarınızla ilgilenmeye hazırız.

Uçuşunuz Avrupa'dan iptal edilir veya gecikirse ...

"Uçuşa alınmadınızsa, uçuşunuz ertelenir veya iptal edilirse, en az 3 saatlik bir gecikme ile son varış noktanıza varırken çoğu durumda tazminat alma hakkına sahip olursunuz.

Avrupa havayolu şirketleri ile (örnek: Jettime, SAS veya Norwegian) Türkiye'ye gidip geldiğinizde aynı kurallar geçerlidir. Bu kurallar AB tarafından yürütülür, Avrupa'daki uçuşlara ve Avrupa havayolu şirketlerinin seyahat edenlerine aittiler.

Ancak gecikme bir Türk havayolu şirketiyle olduysa tazminatı nasıl isteyeceğiz ve kurallar AB'deki ile aynı olur mu?

Türkiye’den kalkan uçuşlarda gecikme, iptal veya rezervasyon değişikliği

Belirtildiği gibi, 3 saatlik kural bir Avrupa havayolu şirketleri ile seyahat ettiğinizde Türkiye'den yapılacak uçuşlar için de geçerlidir. Diğer taraftan Türkiye'den bir Türk havayolu şirketiyle yolculuk yaparsanız, Türk mevzuatı uygulanır, bu nedenle de konu değişik hale gelir.

Türkiye'den direkt dönüş

Türkiye'den kalkan bir Türk havayolu şirketi ile seyahat edildiğinde ve en az 7.5 saat gecikme ile son varış noktanıza vardığınızda tazminat alma hakkına sahip olursunuz.

Uçuş İptali

Uçuş Türkiye'den iptal edilirse, 2 saatlik gecikmeden sonra tazminat alma hakkına sahipsiniz (50% tazminat ve 4 saatlik gecikmede tam tazminat).

Bağlantı uçuşumu kaçırdıysam tazminat alma hakkım var mı?

Bir transferle yolculuk ederken, bazen ilk uçuşunuz ertelendiği için bağlantınızı, son varış noktasına giden uçuşunuzu kaçırabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, sizi yeniden yönlendirmek havayolu şirketinin mesuliyetidir.

Bağlantı uçuşunuzu kaçırdığınızda ve en az 2-4 saat gecikmeli olarak son varış noktanıza ulaştığınızda, tazminat alma hakkınız olabilir. Tazminat olarak alınabilecek miktar Türk ve AB kanunlarına esasen aynıdır:

  • İç hat uçuşlarda 100 Euro tazminat alma hakkına sahipsiniz.
  • 1,500 km'den az olan uluslararası uçuşlar için 250 Euro tazminat alma hakkına sahipsiniz.
  • 1,500 - 3,500 km arasındaki uluslararası uçuşlarda 400 Euro tazminat alma hakkına sahipsiniz.
  • 3,500 km'den çok olan uluslararası uçuşlarda 600 Euro tazminat alma hakkına sahipsiniz.
  • Ayrıca gecikme 2 saati aşarsa, havayolu şirketinden yiyecek ve içecek talebinde bulunabileceğinizi lütfen unutmayın. Ek masrafları ödediğinizde makbuzlarınızı saklamayı da unutmayın.

Havayolu şirketi uçuş gecikmesinin sebebine neden olursa tazminat alma hakkınız olabilir. Uçuş gecikmesi, iptal ve rezervasyon değişikliği için 3 sene öncesine kadar yapılan yolculuklar için tazminat talep edebileceğinizi lütfen unutmayın.

Türk havayolu şirketleri ile uçuşlarınız hakkında sorularınız varsa, Flycancel ile her zaman irtibata geçebilirsiniz.