THY ile geciken veya iptal edilen uçuşunuz

Tarihi 1933'te başlayan Türk Hava Yolları dünyada 273 noktaya yıllık 60 milyon yolcu taşıyan dünya çapında bir havayolu şirketidir.

Türk Hava Yolları Türkiye'ye giderken Danimarka'da en çok kullanılan havayolu şirketlerinden biridir. Havayolu şirketi Billund ve Kopenhag'dan uçuyor, bazı Danimarkalı turistler THY ile Hamburg'dan da Türkiye'ye gelmeyi tercih ediyor.

Geciken veya iptal edilen THY uçuşunuz?

Uçak gecikmesini, iptalini yaşadınızsa veya uçuşunuza alınmadınızsa THY'den kişi başı 600 €'ya kadar tazminat alma hakkına sahip olabilirsiniz. Tek sorun Türk havayolları şirketleri için tazminat kurallarını takip etmektir.

AB'nin 261/2004 sayılı kanununa göre uçuşunuz iptal edildiyse, en az 3 saat gecikirse veya uçuşunuza alınmadınızsa tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Kanun AB devletleri (İsviçre, Norveç, İzlanda dahil olmak üzere) ve bu ülkelere ait havayolu şirketleri ile yapılan yolculuklar için geçerlidir, ancak Türkiye için geçerli değildir.

Danimarka (veya başka bir AB ülkesinden) Türkiye'ye giderken, yukarıda bahsedilen kurallar uygulanır, yani uçuşunuz en az 3 saat geciktirilmeli veya iptal edilmelidir.

Türk Hava Yolları ile Türkiye'den seyahat ederken artık AB kanunu geçerli değil ve takip edilmesi gereken Türk kurallarıdır. Türkiye kanununa göre uçuşa alınmamanız, uçuşunuzun iptal edilmesi veya en az 7,5 saat geciktirilmesi gerekiyor.

7.5 saatlik kuralda transferleri olan uçuşlar istisnadırlar. İlk uçuşunuz geç kaldıysa ve bir sonraki bağlantı uçuşunuzu kaçırdınızsa tazminat hakkı kazanabilirsiniz.

Geciken veya iptal edilen THY uçuşu için tazminat başvurusunda bulunmak – bu çok kolaydır

Türk Hava Yolları tazminat ödemelerini normalde 1 ay içerisinde gerçekleştiren SAS kadar iyi değildir. Aynı zamanda Türk Hava Yolları, Primera Air veya Onur Air ile karşılaştırmada daha iyi ödeme yapıyor.

Norwegian'in işlemleri ile karşılaştırmada, Türk Hava Yolları ile tazminat işlemleri daha çok evrak işi gerektiriyor. Türk Hava Yollarına karşı işlemde bulunmak için pasaport ve biletin kopyasını bize göndermenizi rica ediyoruz.

Biletinizi bulamadıysanız, umudunuzu kaybetmeyin. Seyahat acentenize veya THY’na başvurarak biletinizin kopyasını alabilirsiniz. THY ile 3 sene öncesine kadar yapılan yolculuklar için tazminat talep edebileceğinizi lütfen unutmayın.

THY uçuşunuz ertelendi veya iptal mi edildi? –başvuru

Flycancel ile uçuş gecikmesi veya iptali için THY'den tazminat hakkınızı isteyebilirsiniz. THY’na karşı işleme başlamak oldukça kolaydır. Sadece www.flycancel.com adresine tıklamanız gerekiyor. Burada ön sayfadaki formu doldurup biletinizin kopyasını bize gönderebilirsiniz.

İlk önce ekibimiz dosyanızı araştırır ve tazminat hakkınızı değerlendirir. Ardından şirketimiz sizinle irtibata geçip genel olarak dosyanın durumu konusunda sizi detaylı şekilde bilgilendirir.

Kanuna esasen talep edilecek tutar yerli veya uluslararası uçuş olup olmadığına, başlangıç ve varış noktaları arasındaki mesafeye bağlıdır.

  • İç hat uçuşlarda 100 Euro tazminat alma hakkına sahipsiniz.
  • 1,500 km'den az olan uluslararası uçuşlar için 250 Euro tazminat alma hakkına sahipsiniz.
  • 1,500 - 3,500 km arasındaki uluslararası uçuşlarda 400 Euro tazminat alma hakkına sahipsiniz.
  • 3,500 km'den çok olan uluslararası uçuşlarda 600 Euro tazminat alma hakkına sahipsiniz.