S.S.S

AnasayfaS.S.S

Ne kadar eski uçuşlar için tazminat talebinde bulunabilirim

Bugünkü tarihten 3 yıl önceye kadar olan durumlar için tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Sizden sadece son 3 yıl içinde gecikmiş, iptal veya fazla rezervasyon yaşamış uçuşunuzu kanıtlayan bilet ya da başka bir evrak olmasını gerektirir.

Hangi havayolu şirketlerinden tazminat talebinde bulunabilirim?

Prensip olarak tüm havayolu şirketlerine başvurabilirsiniz. Flycancel’de çoğunlukla AB ve Türk havayolu şirketleri işlemleri ile ilgileniyoruz. Kiralanmış ve düşük maliyetli olanlar da dahil olmak üzere tüm havayolu şirketleri, AB’nin 261/2004 kanunu kapsamındadır. Gecikmenin bir AB ülkesinden veya AB havayolu şirketinin olduğu zaman tazminat kuralları geçerlidir.

Uçuş tazminatına başvurmak için gecikmenin ne kadar olması gerek?

Kanuna esasen tazminat hakkını kazanmak için uçuşunuz son varış noktasına en az 3 saat gecikme ile varması gerekmektedir. Bununla birlikte, iptal edilmiş veya fazla rezervasyonlu uçuşlar için 2 saatlik gecikmenin bile yeterli olduğu durumlarda da tazminat hakkının bulunduğunu unutmayın. Türk havayolu şirketleri ile Türkiye’den uçarken başka kurallar uygulanır.

Tazminat davası ne kadar sürüyor?

Tazminat alma süresi havayolu şirketlerine göre değişir. Örnek olarak, SAS davaların sonuçlandırılması genelde 1 ay sürer. Primera Air davaları nadiren 8-9 ay içinde tamamlanabilir. İşlem süresi, uçağın kalkış yerine de bağlıdır, işlem gecikmenin yaşandığı belirli ülkede temyiz edilebilir. Örnek olarak, kalkış ülkesi bir AB ülkesiyse, Malaga’daki uçuş gecikmeleriyle ilgili şikayet, İspanya’da temyiz edilmelidir.

Flycancel hizmetlerinin maliyeti nedir?

Flycancel’i kullanmak aslında bedavadır. Ancak işlemi kazanırsak bir idari ücreti istemekteyiz.

Biz Danimarka’da havayolu şikayetleriyle uğraşan en ucuz şirketiz. Rakiplerimiz en az 20-25% oranında KDV hariç idari ücret alırken, Flycancel AB durumlarda (yani AB’de kayıtlı havayolları) yalnızca 15% KDV hariç ücretlendirme sağlıyor.

İşlemi kazanamazsak, hizmetlerimiz sizin için ücretsizdir. Masraf ve tazminat talebiniz kabul edilmedikçe hiçbir ücret istemeyeceğiz.

Türk hava yolu şirketleri için diğer kuralların geçerli olduğunu ve farklı idari ücretinin bulunduğunu lütfen unutmayın.

Türk havayolu şirketlerinin tazminatlar bölümüne bakınız. Türk havayolu şirketleri ile ilgili davalar genellikle Türkiye üzerinden yapılmaktadır, ödenen tutardan diğer ücretler çıkarılır.

Hangi durumlarda masraf iadesi alma hakkım var?

Gecikme veya iptal ile ilgili maliyetlerin tamamı havayolu şirketi tarafından karşılanmalıdır. Kanun 2 saat geciktikten sonra havayolu şirketinin yiyecek, içecek ve gerektiğinde bir otel konaklama sunması gerektiğini vurguluyor.

Eğer yiyecek, içecek ve otel konaklamaları teklif edilmiyorsanız, lütfen tüm makbuzları size geri iade ödemesini sağlamamız için bize iletin.

Uçuş iptali durumunda hangi koşullar altında tazminat hakkım var?

Havayolu şirketi, uçuş tarihinden 14 gün önce uçuş değişikliği hakkında sizi bilgilendirirse, herhangi bir tazminat ödenmez.

Havayolu şirketi, uçuş tarihinden 7 – 13 gün önce uçuş değişikliği hakkında sizi bilgilendirirse, tazminat almak için planlanmış ve gerçek uçuş arasında 4 saatlik bir gecikme olmalıdır.

Havayolu şirketi, uçuş tarihinden 0 – 7 gün önce uçuş değişikliği hakkında sizi bilgilendirirse, 2-4 saat arasında bir gecikme olmak şartıyla 50% tazminat almak şansınız var. 4 saatten fazla bir gecikme yaşarsanız 100% tazminat uygulanabilir. Uçuş iptali veya değişikliği uçuş gününden önceki 14 gün içinde gerçekleşirse, sizi başka bir uçuşa rezerve etmek havayolu şirketinin sorumluluğundadır.

Uçuşunuz havaalanında iken iptal edildiğinde ve siz seyahate devam edemediğinizde, 2 saat bekledikten sonra tazminat talep edebilirsiniz.

Bu arada, hemen yeni bir uçağa alındıysanız ve son varış noktanıza belirlenen saatte varırsanız, herhangi bir tazminat ödenmez.

2 saatlik bir gecikme yaşadıysanız, 600 €’ya kadar bir tazminat almak imkânınız var. Durumunuz konusunda sorularınız varsa, bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Eğer fazladan rezervasyon (overbooking) var ise, hangi durumlarda tazminat almaya hakkım var?

Eğer uçuşunuzda fazla rezervasyon durumunu yaşarsanız, yeni bir uçuşa alınmanız havayolunun sorumluluğudur. Planlanan uçuşa kıyasta 2 saatten fazla geciktiğinizde tazminata hakkı kazanırsınız. Ayrıca yiyecek, içecek ve otel konaklamalarına da hakkınız var.

Hangi koşullarda uçuş gecikmesi için tazminat hakkı almaya hakkım var?

Uçuşunuz en az 3 saat gecikirse uçuş gecikmesi için tazminat alma hakkına sahipsiniz.

Yalnız, kalkışta değil ve sadece varışta gecikmenin sayıldığını lütfen unutmayın.

Varış saati tazminat hakkı talebi için çok önemlidir.

Bu nedenle, gerçek varış saatinin planlanmış varış saati ile karşılaştırılması gerekir. Bilet üzerinde varış saati gösterilir.

Bazen uçak 3 saat ve daha fazla gecikebilir ancak havadaki mesafeyi kısaltarak örnek olarak sadece 2.5 saatlik gecikme ile iniş yapıp daha erken ulaşabilir. Bunun tersi de söz konusu olabilir.

Uçak 2,5 saat gecikmeli olarak kalkabilir ancak hava trafiği nedeniyle karaya inmesine izin verilmeyebilir, böylece 3 saatten daha uzun bir gecikme ile ulaşırsınız. O halde de tazminat alma hakkına sahipsiniz.

Uçuş biletinde gösterilen süreden 3 saat geç gelmenize dair şüpheniz veya sorunuz varsa Flycancel ile 71989900 numaralı telefona ulaşabilirsiniz.

Planlanmış uçuşlarda gerçek kalkış ve varış saatlerini gösteren özel sistemlere erişimimiz var.

Maalesef tarifesiz uçuşlar (yani kiralanmış uçaklar) için kalkış ve varış saatlerini göremiyoruz, ancak sizin için bu bilgiyi bulmak için her zaman elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Ne kadar tazminat alabilirim?

Başlangıç ve varış noktaları arasındaki mesafeye bağlı olarak tazminat alabilirsiniz. Tazminatınız aşağıdaki gibi hesaplanır:

İç hat uçuşlarda 100 Euro tazminat alma hakkına sahipsiniz.

1,500 km’den az olan uluslararası uçuşlar için 250 Euro tazminat alma hakkına sahipsiniz.

1,500 – 3,500 km arasındaki uluslararası uçuşlarda 400 Euro tazminat alma hakkına sahipsiniz.

3,500 km’den çok olan uluslararası uçuşlarda 600 Euro tazminat alma hakkına sahipsiniz.

Mesafenin uçuş mesafesine (kuş görünümü/ bird view) göre hesaplandığını lütfen unutmayın.

Tazminat Başvurusu