Fors Majöre Nedir?

AnasayfaFORS MAJÖRE

Uçuş ertelendiğinde, iptal edildiğinde veya fazla rezervasyon olduğunda, havayolu şirketleri sıklıkla "Fors majöre" teriminin kullanmaktadırlar.

Fors majöre "büyük güç" anlamına gelir ve genellikle kontrol edilemeyen bir olay olarak yorumlanır. Tipik olarak, olağanüstü hava koşulları, doğal felaketler, savaş, terör ve tehlikeli salgın hastalıktır.

Fors Majöre Kavramı

Uçuş Fors majöre nedeniyle iptal edildiğinde veya ertelendiğinde havayolu şirketi veya seyahat acentesi genelde bunun sorumluluğunu üstlenmez.

Fors majöre’dan dolayı seyahatiniz iptal edilirse bilet iadenizi almaya hak kazanırsınız. Ancak kanuna esasen yaşadığınız masraflara ek olarak bir tazminat alma hakkına sahip değilsiniz.

Uçuşunuz iptal edilir veya gecikirse, havayolu şirketi yolcular için yemek ve konaklama sağlamalıdır. Başka bir havaalanına ulaşmak gerekirse (uçak değiştiyse), havayolu şirketi transfer ücretini ödemek zorundadır.

Masraflarınızı Kısıtlayın

Fors majör sebeplerden dolayı uçuşunuz iptal edildiyse, hava yolu şirketinin yiyecek, içecek ve konaklama hizmeti sunma yükümlülüğü vardır, ancak her zaman havayolu şirketleri tarafından bu hizmet hemen gerçekleştirilmiyor. Hava yolu şirketi, giderlerinizi otomatik olarak ödemez. Bazen sadece size masraf fişlerinizi saklamak zorunda olduğunuzu bildirirler.

Bu gibi durumlarda, pahalı otel konaklama ücretlerini kendiniz ödemenizi istemiyorsanız ek masraflarınızı makul bir seviyede tutmanızı öneririz. Bu durumla nasıl başa çıkılacağına ilişkin talimatlar için havayolu şirketiyle derhal iletişime geçmeniz bile uygulanır.

Her Şey Fors Majör Değildir

Havayolu şirketi bir uçuşu iptal ederek herhangi bir beklenmedik olayı Fors Major adlandıramaz. Fors Major adlandırılması için gerçekten tüm makul önlemler alınsa bile, kaçınılmaz olağanüstü koşulların olması gerekir.

Havayolu şirketi, fors major sebeplerden dolayı yolculuğunu iptal ederse ve herhangi bir fors majör durumu yoksa AB Kanunu esasen tazminat alma hakkına sahipsiniz.

Flycancel'de her yıl daha fazla havayolu şirketlerinin tazminat ödememek için fors majör durumunu mazeret olarak kullandıklarını görüyoruz. Durumunuz konusunda sorularınız varsa, bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Tazminat Başvurusu